Manažment konfliktov je proces vyrovnávania pozitívnych aspektov, ktoré možno dosiahnuť konfliktom a zároveň znižovania negatívnych dôsledkov konfliktu. Inštancia konfliktu je samozrejme značne znížená existenciou jasných, dobre komunikovaných a prijatých pravidiel angažovanosti. To dáva zamestnancom základ, na ktorom pôsobia, najmä keď sú členovia tímu pod tlakom, unavený alebo vystresovaný.
Tvrdí sa, že efektívne tímy sú súčet jednotlivcov s rôznorodým štýlom práce. Toto prirodzene vytvára rozdielne názory a prispieva k tendencii konfliktu. Keď sa konflikt manažuje expertne, so vzájomne uznávanými základnými pravidlami, vytvorínáučné prostredie, čo môže viesť k pozitívnym výsledkom, ako sú tvorba nápadov, inovácie, procedurálne zmeny a implementácia nápadov.
Na druhej strane, v bezprávnom prostredí, bez vzájomne akceptovanej kultúrnej knihy pravidiel, to vedie k tomu, že sa na ľudí hovorí z vrchu, zamestnanci majú ich nápady zamietnuté alebo sa komunikuje urážlivým spôsobom či imperatívnym jazykom. Obvykle sa vytvoria podskupiny a akoby vojnové prostredie. Časom to povedie k silo mentalite a stagnácii kvôli strachu z konfliktu a obviňovania.
Špecifické zážitkové teambuildingové programy simulujú prostredie nezdravého konfliktu. Gamifikácia poskytuje bezpečné prostredie na analýzu pravidiel angažovanosti a manažmentu konfliktov. Dobre navrhnuté a organizované hry prinášajú realizáciu hodnoty konfliktu, ktorý sa má považovať za rámec pre rozvoj kultúry inovácií. Okrem toho pozorovanie takéhoto programu poskytuje pozorným lídrom spoločnosti príležitosť rozmýšľať o základných príčinách nezdravého konfliktu alebo nedostatku konfliktu a prehodnotiť firemnú kultúru.
Pozrite sa na tento výber obľúbených programov.
Nenašli ste to, čo hľadáte?