Ak pracujete z domu ako ja, viete, akú slobodu to prináša. Môžete žiť tam, kde sa vám páči, a nastaviť si svoj pracovný čas. Som športový fanúšik, ktorý rád cestuje, takže práca na diaľku vyhovuje môjmu životnému štýlu. Prichádzajú s ňou však aj výzvy.
Globalizácia je hnacou silou rastu práce z domu. Podľa štúdie spoločnosti Strategy Analytics, "Globálna mobilná pracovná sila sa má zvýšiť z 1,52 miliardy v roku 2017, čo predstavuje 39,3% celosvetovej pracovnej sily, na 1,88 miliardy v roku 2023, čo predstavuje 43,3% svetovej pracovnej sily ". Podľa IWG, už 70 percent profesionálov pracuje na diaľku najmenej jeden deň v týždni, zatiaľ čo 53 percent pracuje na diaľku minimálne polovicu týždňa.
Všetky rovnaké modely efektivity tímu platia pre vzdialené tímy, ale v niektorých ohľadoch ešte viac, pretože sú vystavené tyranii vzdialenosti a geografickým, kultúrnym a jazykovým výzvam, ktoré prinášajú. Efektívne virtuálne tímy sú riadené vedúcimi, ktorí v skupine zavedú jasné procesy, ktoré podporujú pozitívnu dynamiku tímu.
Zdieľaná kultúra a spojenie
Pozitívna firemná kultúra je neoddeliteľnou súčasťou angažovanosti a spokojnosti zamestnancov. Zvyšuje lojalitu zamestnancov a súvisí s vyššou mierou produktivity. Zdieľaný kontext pomáha posilňovať dôveru a vzájomnú závislosť, čo vedie k otvorenej komunikácii, tímovej spolupráci, faktorom, ktoré sú životne dôležité pre efektívne tímy so vzdialenými pracovníkmi.
Existujú rôzne spôsoby, ako môžu lídri podporovať kolektívnu identitu a porozumenie vo virtuálnych tímoch. Ak chcete vytvoriť kultúru výkonu, účelu a zmysluplnej práce, začnite tým, že spoločne diskutujete o kultúre tímu. Zistiť, čo je pre jednotlivca dôležité, pomôže vytvoriť kultúru vhodnú pre tím.
Vo virtuálnych tímoch spôsobuje sociálnu vzdialenosť nedostatok zdieľanej identity. Spoločná sťažnosť vzdialených pracovníkov spočíva v tom, že je pre nich budovanie dôvery a spojenie so svojimi kolegami náročné.
Napriek tomu, že sú vzdialené, zdieľané zodpovednosti, kolektívne rozhodovanie a pravidelné zapojenie do rozhovorov napomáhajú rozvoju kognitívnej vzájomnej závislosti. Podpora rozvoja zdieľania informácií a úloh spolupráce napomáha rozvoju transaktívnej pamäte.
Naplánovanie času spoločného stretnutia tvárou v tvár pre účasť na team-buildingových aktivitách, ktoré sa zameriavajú na cielené tímové správanie, bude zlepšovať spojenie a produktivitu. V hre s virtuálnou realitou, Infinite Loop, sa účastníci striedajú a naraz iba jeden člen tímu nosí VR súpravu. Tento člen tímu popisuje virtuálny svet, zatiaľ čo spoluhráči v reálnom svete majú riešenie. Iteratívne učenie, kombinované s nepretržitou spätnou väzbou, je novinkou pre vzdialených pracovníkov a môže rýchlo rozvíjať spoluprácu a efektívne komunikačné zručnosti vo vzdialených tímoch.
Ďalší takýto program Integrity ponúka bezpečný kontext, v ktorom sa dá orientovať na vhodné správanie, skúmať firemnú kultúru, vytvárať proaktívnu diskusiu a pohotové súdržné rozhodovanie tímu.
Zdraví pracovníci sú šťastnejší a produktívnejší. Spoločná sťažnosť pracovníkov na diaľku je, že pracujú viac hodín, nemajú prestávky a nemajú jasne rozdelený domov a pracovný život. Diskutujte o týchto otázkach ako skupina a nájdite stratégie na podporu zdravých návykov. Zvážte investovanie do wellness aplikácie, ako je mindfulness meditácia pre tím. Meditainment Online! možno vykonávať kdekoľvek, kedykoľvek a je dokázané, že podporuje pozitívne myslenie, dobrý spánok a zmierňuje stres.
Stratégie, ktoré zvyšujú pocit spolupatričnosti a inklúzie, môžu byť jednoduché ako socializačné rituály, napríklad oslavy narodenín. Keď pracujete na diaľku, je to ťažšie, ale nie nemožné.
Kolektívny spoločenský zmysel má pozitívny vplyv na prepojenie tímu a vytvára zdieľanú identitu. V spoločnosti Catalyst prispievame kolektívne k zmysluplným veciam prostredníctvom globálnej organizácie dávania B1G1. To posilňuje našu spoločnú kultúru dávania.
Komunikácia
Pre vzdialených pracovníkov je väčšina interakcií vykonávaná telefonicky alebo prostredníctvom technológie. Nedostatok reči tela a okamžitej odozvy ponecháva tento typ komunikácie otvorený interpretácii, čo zase spôsobuje zmätok a úzkosť. Vzdialené tímy často preklenujú rôzne kultúry. To vytvára úvahy o tóne, štýle písania a dokonca aj voľbe komunikačných nástrojov. V jednej kultúre sa vtip môže zdať vhodným, no v inej je prejavom drzosti.
Vytváranie príležitostí pre jednotlivcov, aby vyjadrili svoj názor na to, akú komunikáciu preferujú, a na oplátku rozvíjanie chápania preferencií druhých, môže výrazne pomôcť pri vytváraní efektívneho komunikačného protokolu a výbere správnych komunikačných nástrojov. Videokonferencie namiesto hlasových hovorov môžu pomôcť priviesť do konverzácie trochu reči tela. Kroky k rozvoju zdieľaných noriem komunikácie môžu zvýšiť jej predvídateľnosť a jasnosť.
Početné štúdie však ukazujú, že komunikácia tvárou v tvár je oveľa efektívnejšia ako digitálna komunikácia, takže ak je to možné, bude mať na rozvoj prepojenosti najväčší vplyv možnosť virtuálnych pracovníkov zapojiť sa osobne.
Spojenie tvárou v tvár s účasťou na skúsenostných obchodných hrách, ktoré zvyšujú povedomie a uznanie individuálnych rozdielov, rovnako ako silných stránok, môže exponenciálne zvýšiť tímovú dynamiku vo vzdialených tímoch. Team-buildingová aktivita s využitím tabletov, Escape the Maze, je zábavný a pútavý spôsob, ako zvýšiť povedomie o zodpovednosti v kolektívnych úlohách, ako aj zlepšiť tímovú dynamiku a rozvíjať zdieľané skúsenosti.
Virtuálne tímy budú naďalej narastať. Vďaka podpore zdieľanej kultúry a rozvoji transparentného protokolu angažovanosti môžu vzdialené tímy prosperovať. Aby boli tímy efektívne, musia sa čas od času stretávať v rovnakej geografickej lokalite. Využitie týchto osobných stretnutí na cielené skúsenostné učiace hry a team-buildingové aktivity, ktoré modelujú požadované tímové správanie, zabezpečí, že virtuálne tímy môžu byť účinné.